perjantai 24. huhtikuuta 2026

Duuniviikko


Hellou! Mitäs jengille kuuluu? 

Kirjoittajalla on duunissa ollut tällä viikolla ohjauksia joka päivälle ja vielä tänään, perjantaina on rauhallinen Kehonhuolto ja äänimaljarentoutus. Sää näyttää harmaalta ja se sopiikin tarkoitukseen aivan hyvin. Yleensä en ohjaa ihan joka päivä, mutta tälle viikolle kertyi vähän extraa. Maanantaina tuurasin kiertoharjoittelun kuntosalin puolella Kivihaassa naisten keskuksella. Tiistaina oli omat tunnit; Kivihaan Kiinteytys ja Pilates, Keskiviikkona tuurasin Reisi-Pakara-Vatsan Myllykadun puolella. Torstaisin on oma tripla Mylliksellä; yritysryhmän treeni sekä viikkotunnit Kiinteytys ja Kehonhuolto + Sointukylpy. Tällä kertaa yritysporukalla oli puolet tunnista sisäpyöräilyä ja puolet joogaa, joten eilen illalla ramppasin kyllä urakalla salista toiseen ja vahdoin kenkiä sekä puseroita lentäen :D Tänään on sitten vielä tuo rauhallisempi setti illemmalla, joten menen vähän myöhemmin töihin. 

Ohjauksien lisäksi oon istunut paljon koneella. Akuutti työjono oli tällä viikolla vähän normaalia lyhympi, joten ehdin mukavasti etsiä biisejä ja tikuttaa niitä tuleviin jumppiin. Helpottaa sitten huomattavasti siinä kohdassa, kun on uudet ohjelmat työn alla. Ai mitä on tikuttaminen? Se on kappaleiden "avaamista" ja tahtien laskemista. Jumppia varten jokainen biisi täytyy käydä jokaista tahtia myöden läpi ja jokaiselle iskulle on oltava suunnitelma, mitä siinä kohdassa tehdään.

Jonkin verran töitä on tällä viikolla aiheuttanut myös meillä kohta käyttöön tuleva uusi maksutapa ja oonkin käynyt keskusten verkkosivuja läpi, mitä infoja ja ohjeistuksia pitää muuttaa. LYKKEn verkkosivut on pääasiassa kirjoittajan vastuulla ja joka ikinen kerta, kun siellä vierailen, löydän jotain, mitä voisi taas päivittää ja fiksata. Pari uutta kurssiakin alkoi ja yksi vielä alkaa tälle keväälle valkkujen toimesta. Niihin liittyviä päivityksiä oon myös tehnyt kotisivuille. Joka viikolle on myös somehommaa, sähköpostiin vastaamista ja juoksevia asioita. Erittäin mukava juttu oli, että sain tällä viikolla sovittua koko syksylle jatkoa viikottaisiin yritysporukan treeneihin. Siistiä, että työnantajat maksaa työntekijöilleen liikettä. Kunpa vielä useampi hyödyntäisi mahdollisuutta.

Semmosia hommia tällä kertaa. Aivan hyvä viikko <3
Mukavaa viikonloppua kaikille!
Sannis

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kiitos, kun kommentoit <3