Tänä vuonna meiltä lähti isovanhemmille lahjaksi valokuvakalenterit. Joskus oon omalle mummulleni sellaisen värkännyt, mutta nyt muutaman vuoden tauon jälkeen tein kalenterit sekä tyttöjen isovanhemmille, että omalle mummulleni. Tyttöjen isovanhemmille sujautettiin pakettiin mukaan vielä salasanamuistiotkin. Kirjoittajan mummu ei sellaista tarvitse. Ei taida edes tietää mikä on salasana. Olisi ehkä pitänyt ostaa suosista muistio myös kaikille meidän oman perheen jäsenille :D
Isovanhempien paketit teki tällä kertaa kuustoistavee. Kirjoittaja rakasti paketointia nuorempana, mutta nykyään se on kyllä pelkästään pakollinen paha. Toisaalta, ehkä nyt kun lahjoja ei tarvitse enää tuoda kuusen alle salaa ihan viime tipassa aatonaaton iltana, vaan ne voi nostaa näkyville jo pari päivää ennen, voisi sitä taas innostua tekemään hienoja paketteja. Ostin viime vuonna joulun jälkeen alesta paketointitarpeita niin paljon, että riittävät varmaan vielä ensi vuodenkin lahjoihin. Oon jo monta kertaa availlut verkkokauppojen joulutavara-aleja ja sitten taas sulkenut sivut muistaessani, että ei nyt tosiaankaan tarvita yhtään mitään.
Me saatiin ihania lahjoja tänäkin vuonna. Kirjoittajan paketeista paljastui mm. kasvohoitolahjakortti, uusi blenderi, herkkuja, Marimekon liinavaatteet ja kahvimuki. Mister A:n kanssa saatiin uusi korkealaitainen paistinpannu, jollaista meillä ei ennestään ollutkaan ja joka pääsi heti käyttöön. Tyttöjen paketeista löytyi legoja, kirjoja, kosmetiikkaa ja herkkuja. Mini sai myös mm. toivomansa vetoremmit salille, krokotiilipehmolelun ja laskettelumaton. Kuustoistavee avasi paketeistaan edellä mainittujen lisäksi ainakin Ghostin hupparin, lahjakortin ratsastushousuja varten ja neulemekon. Mister A sai jalkahoitolahjakortin, metallinpaljastimen, sukkia ja varmasti jotain muutakin jota en nyt muista.
Tänään tuntuu siltä, että ehkäpä tästä influenssahommasta joskus selviää. Huuh!
Mukavaa viikonloppua!
Sannis





Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos, kun kommentoit <3