Ajattelin, että postaan vain yhden BookLover- ja yhden Leffakriitikko-postauksen kuukaudessa ettei tuu liikaa. Sitten kuitenkin tajusin, että eihän näitä ole kenenkään pakko lukea jos tuntuu, että on turhan paljon tai jos kirjat ei kiinnosta. Blogin kirjoittaja on onnellinen, että on löytänyt taas vuosien jälkeen kirjojen maailmaan. Ja tässäpä oli valmis postaus kolmen kiinnostavan naisen kirjoista, joten olikin aihetta "yksi postaus kuukaudessa"-säännön rikkomiseen. Näistä kirjoista yksi kolmesta oli huti ja kaksi oli hittiä.
Britney Spears - Nainen minussa
Britneyn elämä on kiinnostanut jo pitkään ja oon seurannut hänen IG-tiliään sekä seuraillut kaikenlaisia salaliittoteorioita siitä, että hän itse ei ole se, joka somevideoilla esiintyy. Toivoin, että olisin saanut kirjasta jotain lisätietoa ja päässyt vähän käsiksi Britneyn mielenliikkeisiin.
Teos oli kuitenkin jotenkin ontto ja pintapuolinen. Kerronta oli vähän tönkköä ja jotenkin lapsellisen oloista. Toisaalta, sellaiselta Britney itsekin on ehkä tuntunut viime vuosina. Ja en siis lukenut tuota kuvan englanninkielistä kirjaa. Se on kuustoistaveen omaisuutta ja heiniä. Ite kuuntelin kirjan, niinkuin nykyään useimmiten teen. Kirjassa käytiin läpi ne asiat ja tilanteet, jotka oli jo ennestään tiedossa, mutta mielestäni kirja ei niihin juurikaan tuonut lisää syvyyttä. Myöskään oikeastaan mitään uutta ei tästä teoksesta ilmennyt.
Britneyn tilanne on ollut ja on ehkä edelleen kammottava ja herättää aina vain uudelleen järkytystä, että miten voi olla edes mahdollista, että tuollaisia asioita on tapahtunut. Kuitenkaan kirja ei onnistunut herättämään niin paljon tunteita, kuin olisin ajatellut ja se jätti niin paljon hämärän peittoon että tuntui kaiken kaikkiaan vähän turhalta koko opus.
Natascha Kampusch - 3096 päivää
Muistan Nataschan tapauksen hyvin parinkymmenen vuoden takaa. Silloin nuori nainen onnistui pakenemaan sieppaajaltaan jonka vankina oli ollut yli kahdeksan vuotta. Muistan myös, että nainen sai sen jälkeen osakseen kaikenlaista kiusaamista ja epäilyä, kun ihmiset eivät uskoneet tarinan olevan totta.
Kirja oli hyvä. Kammottava aihe, mutta pystyin kahlata läpi, koska tiesin tarinan päättyvän pakoon. Pidin siitä, miten kirja alkoi kuvailemalla Nataschan lapsuutta ja elämää muutenkin. Vankeusosio oli tottakai karsea ja loppua kohden alkoi tuntua siltä, että ehkä hitusen pitkään sitä veivataan. Odotin pako-osuutta ja se tottakai tulikin. Kirja loppui aika nopsasti sen jälkeen. Olisin kaivannut tarinalle jatkoa vielä jonkin aikaa ja toivoin, että kirjaan olisi sisällytetty vielä Nataschan vaiheita paon jälkeen.
Pidin kirjoitustyylistä, joka piti mielenkiinnon yllä. En voinut olla miettimättä koko kirjan ajan, miten vahva Natascha on. En tiedä tulisiko meistä kaikista yhtä vahvoja pakon edessä, mutta tuntuu käsittämättömältä, miten tuon kaltaisesta kokemuksesta voi edes selvitä hengissä. Blogin kirjoittaja ei kuulu tämän tarinan epäilijöihin. Uskon ihan täysin kaiken mitä kirjassa kirjoitetaan. Toivoisin, että sieppaaja ei olisi vienyt itseltään henkeä, vaan olisi jäänyt eloon kertomaan motiivinsa. Tosin, niin sairaalta ihmiseltä ei olisi tainnut saada kirjoittajaa tyydyttäviä vastauksia.
Jos jotain kritiikkiä pitää mainita, niin joku kohta oli kirjassa kerrottu tuplasti. Ei tuntunut siltä, että haluttiin korostaa tiettyä juttua, vaan tuntui siltä, että sama kohta on jäänyt kirjaan vahingossa. Voikohan semmosta mokaa edes käydä? Toisaalta, yhdestä kirjasta puuttui kerran parikymmentä sivua välistä, joten kai sitä voi kaikenlaista sattua.
Maija Vilkkumaa ja Miina Supinen - Vilkkumaa
Maijan kirja oli ihana. Se säilytti hyväntuulisuutensa alusta loppuun. Vaikka se kertoikin hyvien juttujen lisäksi huonoista ja vaikeistakin asioista, se teki sen vellomatta pohjamudissa ja kuitenkaan tuntumatta pinnalliselta. Kerronta oli taitavaa ja pienen pienet tilannekoomiset ja hauskalla tavalla sarkastiset jutut siellä täällä upposivat suoraan maaliin.
Blogin kirjoittaja on aina pitänyt Maijasta. En oo ollut mikään superfani, mutta aikaisempia kappaleita kuuntelin paljon. Viimeisimmät levyt on suurimmaksi osaksi vieraampia enkä niiden biisejä juurikaan enää tiedä, mutta oon aina ajatellut, että Maija on hyvä tyyppi. Kirjan kuunteluversiossa lukijana on Maija itse ja vaikka yleensä huolimaton luentatapa häiritsee paljonkin, niin tässä Maijan lausumat vuosiluvut "seiskytviis" ja "seiskytkolme" toi vain luonnetta. Maijan vähän amatööriteatterihenkinen eläytyminen tiettyihin lauseisiin ja varsinkin englanniksi puhuttuihin riviehin oli jotenkin tosi hellyttävää ja siinä missä uskon sen osalle olevan ärsyttävää, oli se tälle lukijalle jotenkin kotoisaa ja toi hyvän mielen.
Maijan kirjassa kerronta henkilöistä ja hahmoista oli tietyllä tavalla samantyyppistä, kuin Nataschan kirjan alussa. Pidän siitä, että jokaisesta mainitusta henkilöstä kerrotaan jotain faktoja. Varsinkin tällaisessa omaelämänkerrallisessa kirjassa on ihanaa, että päähenkilön vanhempien ja isovanhempienkin elämää kuvataan jonkin verran. Se auttaa ymmärtämään päähenkilöäkin paremmin. Vilkkumaassa kerrottiin tosi makeita pieniä tarinoita aika yhdentekevistäkin hahmoista. Tässä kirjassa näki, että ei ole väliä onko henkilö tai hahmo varsinaisesti olennainen osaa suurempaa kokonaisuutta, jos tarina on mielenkiintoinen, kannattaa se kertoa.
Suurena musiikin ja kirjoitetun sanan ihailijana sekä ikuisena merkityksen ja tarkoituksen etsijänä oli huikeaa kuulla biisien synnystä ja siitä mitä niiden takana on. En meinannut pysyä nahoissani, kun Maija kertoi Ei- ja Mun elämä-kappaleiden tekovaiheita. Varsinkin Ei herätti nuorempana paljon ajatuksia ja mietteitä siitä, mitä kappaleen kirjoittaja on käynyt läpi. Aina ajattelen jotenkin automaattisesti, että laulut on laulajan omakohtaisia kokemuksia, mutta eihän ne aina ole. On jotenkin vielä siistimpää, että pystyy kertoa noin mahtavan tarinan, vaikka ei ole sitä edes itse kokenut. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun kuulen tekstintekijän tavasta synnyttää tarinaa ja olin aivan haltioissani.
Loppua kohti hohto ehkä hitusen himmeni, mutta vain hyvin vähän. Kirjan keskivaiheilla olin eniten innoissani, mutta pidin kyllä ehdottomasti kokonaisuudesta alusta loppuun. Kuinka pitkä ura Maijalla on ollutkaan…nousuja ja suvantovaiheita. Paljon tunteita. Aivan harmitti lukiessa etten tiennyt kaikkia biisejä mistä puhutaan. Maijan kirja laittoi blogin kirjoittajan miettimään, mitkä tarinat sitä omasta elämästään kertoisi vastaavaan kirjaan. Miten sitä muistaisikaan kaikki pienet hauskat sattumukset ja miten ne saisikaan kuulostamaan niin kivoilta, kuin Maijan omat. Maijan kirja on kirjoitettu niin kuin itsekin haluaisin osata kirjoittaa.
Sannis
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos, kun kommentoit <3